قیمت ورق سیاه 6 میل

ورق فولادی در انواع و اقسام گوناگونی ساخته می شود. این محصول بسیار پرکاربرد است. ورق فولادی تنها یکی از انواع ورق های فلزی موجود در بازار است اما به دلیل اینکه پرکاربردتر است بیشتر مورد توجه بوده و ما در این مقاله به یکی از انواع ورق فولادی می پردازیم.  دلیل اهمیت فولاد و محصولات فولادی به خاطر داشتن ویژگی های فنی و مکانیکی، اتحکام و دوام بالا است. داشتن خصوصیت های فنی خوب و و بالا باعث شده تا فولاد را برای ساخت مقاطع فولادی و ابزارهای زیادی مورد استفاده قرار دهند. صنعت گران قطعات فولادی مختلفی را در کارگاه ها و کارخانه های خود تولید و استفاده می کنند. اگر به اطراف خود نگاه اجمالی داشت باشید نیز مصداق این سخنان را خواهید دید. ورق آهن در این میان کمی معروف تر و خاص تر است به همین دلیل در این مقاله بر روی قیمت ورق سیاه تمرکز خواهیم کرد.قیمت ورق سیاه 6 میل

همانطور که می دانید قیمت محصولات فولادی مختلف بوده و تحت تاثیر عوامل زیادی است. بنابراین قیمت ورق سیاه هم از این موضوع تبعیت کرده و بر اساس فاکتورهای متعددی مشخص می شود.

ورق سیاه و کاربردهای آن

ابتدا می خواهیم روش ساخت و مشخصات اصلی ورق سیاه را بررسی کنیم. قبل از هرچیزی لازم است بدانید در اصطلاحات بازاری گاهی ورق سیاه را با نام ورق آهن یا ورق آهنی نیز می شناسند. ورق ساختمانی، ورق st37 و یا ورق st52 نیز گاهی با نام ورق سیاه شناخته می شوند. البته نوع اصلی آن همان ورق st37 است که بیشترین کاربرد آن در ساخت و ساز است.

بنابراین به ورق فولادی ساخته شده از فولاد (استیل) st37 ، ورق سیاه گفته می شود که فرایند ساخت آن نوردکاری گرم است. ورق سیاه ظاهر تمیزی و براقی ندارد. دلیل این موضوع پوسته شدن، اکسید سطحی، گرم و سرد شدن ورق طی فرانید تولید است. معمولا برای بهتر شدن ظاهر ورق سیاه و البته برای افزایش دادن کارایی، استحکام و کیفیت ورق، ان را اسیدشویی می کنند. اسید شویی ورق آلودگی های آن را از بین می برد، سطح آن را تمیز می کند، آن را آماده برای گالوانیزه کردن هم می کند. این موضوع باعث می شود تا عمر ورق افزایش یابد و نگهداری از آن نیز راحت شود.قیمت ورق سیاه 6 میل

موارد استفاده از ورق سیاه

از این محصول بیشتر در ساختمان سازی استفاده می شود، در اسکلت ساختمان ها، در سقف و تیرچه بلوک، در دیوارها و تیرآهن ها از آن استفاده می شود. البته از ورق سیاه درجه بالا هم گاهی در صنایع تولیدی قطعات صنعتی، ابزارهای کشاورزی و صنعتی، قطعات صنعتی، ماشین آلات و .. نیز استفاده می شود. گاهی ورق فولادی را نمی توان به صورت شیت مورد استفاده قرار داد و باید حتما آن را برش داد، خم کرد یا جوشکاری نمود. کارهای مختلفی می توان بر روی ورق سیاه انجام داد تا آن را برای استفاده در موارد گوناگون مناسب سازد. مثلا خمکاری و برشکاری، پانچ و جوشکاری ورق موجب تولید محصولات متنوعی مصل ورق مشبک، لوله، ورق آجدار و .. می شود.

انواع ورق سیاه

استانداردهای مختلفی برای ساخت ورق وجود دارد. در کشورهای مختلف این استانداردها را مورد استفاده قرار می دهند. در هر کارخانه نیز ممکن است چندین استاندارد برای ساخت محصولات و مقاطع فولادی و انواع ورق مورد استفاده قرار بگیرد. استاندارد ساخت بر کیفیت ورق، ابعاد و وزن آن تاثیر دارد و در واقع تعیین کنندهاین موارد است. درایران کارخانه های تولیدکننده ورق فولادی زیادی وجود دارد اما در این میان چند کارخانه معروف تر و معتبرتر هستند و محصولات آنها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

کارخانه ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان، کارخانه کاویان، کارخانه ورق اکسین اهواز، کارخانه ورق سیاه گیلان و … از جمله تولیدکنندگان ورق st37 هستند.قیمت ورق سیاه 6 میل

اما هر نوع محصول فولادی و یا فلزی دارای ابعاد و ضخامت ها و اندازه های مختلفی است که آن را برای استفاده در موراد مختلف مناسب می سازد. در مورد ورق سیاه نیز سایز های گوناگونی از آن ساخته می شود. معمولا ضخامت ورق سیاه از 1 میلی متر شروع می شود و ضخامت های کمتر از آن شامل ورق سیاه و یا مرق گرم نمی شود بلکه در دسته ورق های سرد قرار می گیرد. ضخامت های زیر 15 و یا 16 میل ورق سیاه را به صورت رول تولید و بسته بندی می کنند. ورق فولادی با ضخامت بالا را بیشتر به صورت فابریک و شیت تولید می کنند.

برخی از ضخامت ها و سایزهای ورق سیاه تنها توسط برخی از کارخانه ها تولید می شود. و حتی برخی استانداردهای ورق فولادی در داخل کشور تولید نمی شود که در صورت نیاز به صورت سفارشی ساخته می شود و یا از طریق واردات تامین می شود.

طول و عرض ورق سیاه بر اساس نوع استاندارد متنوع است. سایزهای رایج این محصول معمولا یکی از اندازه های 1500*6000 میلی متر، 2500*1250 میلی متر، 3000*6000 میلی متر، 1000*2000 میلی متر و .. است. ضخامت های رایج و پرکاربرد ورق سیاه بین 3 میلی متر تا 10 میلی متر است.

قیمت امروز ورق سیاه

برای خرید ورق فولادی در بازار آهن لازم است تا از طریق آهن فروشان معتبر اقدام کنید. این محصول یک وزن مشخصی دارد . استاندارد و کارخانه سازنده آن نیز بر قیمت ورق تاثیر دارد. اما چیزهایی هستند که علاوه بر ورق بر قیمت بسیاری از محصولات نیز تاثیر می گذارند که شامل: قیمت طلا، دلار، نفت، مواد اولیه، قراضه، شمش، سوخت و حامل های انرژی ، شرایط آب و هوایی و فصلی، شرایط مهم سیاسی، میز ان عرضه و تقاضا در بازار و بسیاری از موارد دیگر بر قیمت ها و ایجاد نوسان در بازار فولاد اثرگذار هستند. در مورد قیمت ورق سیاه نیز این موارد بسیار مهم و تاثیرگذار می باشند. معمولا قیمت ورق کارخانه فولاد مبارکه و اکسین اهواز بالاتر است زیرا کیفیت محصولات این کارخانه ها معمولا بهتر و مورد تایید بوده و تطابق بالاتری با استانداردهای تولید دارند.قیمت ورق سیاه 6 میل